Karnozyna- eliksir młodości
Zdrowie to niewątpliwie jedna z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka. Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie, ruch i badania profilaktyczne to najskuteczniejsze metody pozwalające cieszyć się dobrym zdrowiem. Niestety nie zawsze jest łatwo w świecie chorób cywilizacyjnych, stresu i codziennej, ciągłej gonitwy. Aby cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną, warto wspomóc się również suplementami. Jednym z nich jest karonozyna (ang. carnosine).
Czym jest HTTPS://karnozyna.com/ karnozyna?
L-karnozyna (ang. l- carnosine) potocznie zwana karnozyną (carnosine) to prosty związek złożony z dwóch aminokwasów, a także azotu. Powstaje ona w reakcji syntezy aminokwasów L-histydyny oraz β-alaniny i występuje naturalnie w mięśniach szkieletowych kręgowców. Można ją też znaleźć w tkankach ośrodkowego układu nerwowego, w wątrobie, w nerkach oraz w żołądku. Co ciekawe poziom l-karnozyny maleje w tkankach wraz z wiekiem. W organizmie ludzkim karnozyna niszczona jest przez enzym karnozynazy, dlatego dostarczanie jej sposobami naturalnymi, na przykład poprzez spożywanie czerwonego mięsa, jest niewystarczające.
Historia karnozyny
L-karnozyna (l-carnosine) została odkryta na początku XX wieku przez wybitnego rosyjskiego biochemika Gulevicha. Naukowiec podczas badania zawartości azotu w próbkach mięsa mielonego zauważył, że zawartość azotu organicznego w próbce jest większa niż suma azotu białkowego i azotu wszystkich wyodrębnionych składników tkanki mięśniowej, które były wówczas znane. Doprowadziło go to do wniosku, że w tkance mięśniowej istnieją inne związki zawierające azot. W celu potwierdzenia swojej tezy wyizolował on owe związki z badanej tkanki mięśniowej, a nowa wyodrębniona substancja została nazwaną karnozyną - z łacińskiego "carno" i "carnis" to "mięso". Karnozyna została przebadana klinicznie w Charkowie w 1930 roku. Dzięki przeprowadzonym badaniom wykazano skuteczność terapeutyczną tego związku w reumatycznego zapalenia stawów, choroby wrzodowej, nadciśnienia tętniczego i innych infekcji. Niestety badania zostały przerwane przez wojnę, a wyniki ich kontynuacji zostały objęte tajemnicą państwową Związku Radzieckiego.
Właściwości karnozyny
Obecnie można znaleźć ponad 2000 opracowań naukowych dotyczących funkcji biologicznych karnozyny. Co z nich wynika? Jakie właściwości tego niezwykłego związku zostały potwierdzone badaniami? Po pierwsze jest to zupełnie nieszkodliwa i naturalna substancja. Australijskie i brytyjskie badania potwierdziły, że karnozyna opóźnia procesy starzenia. Wynika to z jej silnych właściwości antyoksydacyjnych. Jako przeciwutleniacz hamuje procesy starzenia się komórek i niszczy wolne rodniki. Nie bez powodu została ona nazwana eliksirem młodości. Karnozyna zapobiega również występowaniu chorób Alzheimera i Parkinsona, a także chorób układu krążenia, które są jedną z głównych przyczyn zgonów ludzi w dzisiejszych czasach. Ponadto chroni również wiele innych narządów takich jak: mózg, serce, wątroba i nerki. Obniża poziom cukru we krwi chroniąc przed cukrzycą typu 2. Jest także tzw.

chelatorem, który usuwa metale ciężkie z DNA, lipidów i białek. Co ciekawe chroni również przed zatruciem alkoholem. Dr Michael Chez wraz ze swoim zespołem opublikował niesamowite wyniki badań na temat pozytywnego wpływu tego związku na dzieci z autyzmem. Badanie wykazało pozytywny wpływ l-karnozyny na mowę, rozumienie, słuch, świadomość otoczenia, motorykę i socjalizację wśród autystycznych dzieci.
Jak suplementować karnozyne?
Nie ulega wątpliwości, że suplementacja karnozyny przynosi szeroki wachlarz korzyści. Warto pamiętać, że ilość karnozyny przyjmowana w sposób naturalny jest za mała, aby zapewnić jej właściwy poziom w ludzkim ciele. Dlatego należy sięgać po sprawdzone środki dostępne na rynku. Jeżeli chcesz suplementować karnozyne wysokiej jakości, pochodzącą ze sprawdzonego źródła, wejdź na stronę: https://karnozyna.com/. Producent oferuje kapsułki o świetnym składzie. W dziennej porcji znajdują się: 125 mg l-karnozyny, 16 mg witaminy E, 20 mg koenzymu Q10, 13 mg l-karnityny, 20 mg ekstraktu z borówki bagiennej, 20 mg ekstraktu z pestek winogron.